Історія

Технологічний факультет Хмельницького технологічного інституту побутового обслуговування був заснований у 1967–1968 навчальному році в складі двох кафедр: хімії, яка забезпечувала загальну хімічну підготовку студентів інституту і започаткувала підготовку фахівців зі спеціальності «Хімічна технологія та обладнання опоряджувального виробництва», і економіки, організації побутового обслуговування. Наказом Мінвузу УРСР № 29 від 29.04.1969 р. в ХТІПО була відкрита кафедра технології виробничих процесів, на базі якої наказом Мінвузу № 219 від 15.05.1973 р. були створені кафедри технології швейних виробів та технології виробів з шкіри. Рішенням колегії Мінвузу УРСР від 13.06.1970 р. від кафедри хімії відокремилась кафедра хімічної технології та обладнання опоряджувального виробництва. 

Першим деканом факультету (1968–1971 рр.) була доцент кафедри хімії Євдокименко Вікторія Іванівна, яка вклала багато сил і енергії в організацію навчального процесу. Значний вклад у становлення факультету, створення матеріально-технічної бази інституту вніс наступний декан, а з 1976 року проректор з навчальної роботи Семенюк Валерій Іванович (1971–1976 рр.). У 1973 році деканом технологічного факультету зі спеціальностями «Технологія швейних виробів і технологія виробів із шкіри» став доцент Алєксєєнко Анатолій Іванович (1973–1976 рр.).

Все ж, безсумнівно, успіхам росту, утвердженню позицій факультету, створенню багатьох цінних починань і хороших традицій факультет зобов’язаний доценту кафедри фізики Коломійцю Ігорю Дмитровичу (1976–1990 роки), який тричі обирався на посаду декана. З 1990 по 2003 рік на посаді декана технологічного факультету працював доцент Венгржановський Віктор Антонович, зусиллями якого розширено спектр спеціальностей і спеціалізацій, покращена матеріальна і технічна база на кафедрах факультету, впроваджене студентське самоврядування. З 2003 по 2022 рік факультет очолював колишній завідувач кафедри технології і конструювання виробів із шкіри, випускник цієї кафедри – к.т.н. проф. Домбровський Анатолій Броніславович.

З липня 2022 року факультет очолює колишній завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії, випускник цієї кафедри – к.т.н. доц. Іванішена Тетяна Володимирівна.

У 1987 році були об’єднані всі технологічні спеціальності ХТІПО і, таким чином, до складу технологічного факультету увійшли кафедри технології швейних виробів, технології виробів із шкіри, хімічної технології та хімії.

У 1988 році на факультеті було відкрито дві нових спеціалізації:

конструювання швейних виробів та конструювання виробів з шкіри.

Зниження попиту на інженерів‑хіміків‑технологів для служби сервісу, з одного боку, і розвиток радіоелектронної промисловості на Україні в цілому і в м. Хмельницькому зокрема з іншого боку, стало передумовою відкриття в 1992 році спеціальності «Технічна електрохімія». Нераціональне ресурсо- і енергозбереження, споживацьке використання земельних ресурсів, забруднення світового океану стало причиною початку екологічної кризи. Зусиллями факультету і університету, за підтримки керівників промислових підприємств і адміністрації міста та області на базі кафедри хімічної технології було відкрито спеціальність «Охорона навколишнього середовища».

У 2000 році на базі спеціальності «Хімічна технологія та обладнання опоряджувального виробництва» відкрита спеціалізація «Хіміко-екологічний контроль та управління виробництвом», яка, окрім хіміко-технологічної підготовки, включає поняття інструменту еколого-економічного управління. Останнє охоплює питання системи регулювання впливу виробництва на довкілля та оцінку його інвестиційної привабливості.

У 2010 році на кафедрі ХТ відкрита ще одна спеціалізація в єдиному напрямку підготовки фахівців «Природоохоронні хімічні технології», поява якої обумовлена насамперед все більшою увагою до створення екологічно безпечних технологій, виробництв, коли першочерговим є завдання ефективних ресурсо- і енергозберігаючих технологій з їх мінімальним впливом на оточуюче середовище і людину.

У 2012 році на кафедрі хімії відкрито спеціальність «Хімія» з галузі знань  «Природничі науки».

Становлення легкої промисловості і швейної галузі зокрема, ефективна робота протягом 10 років студентського будинку моделей і школи манекенниць при кафедрі ТКШВ, якими керувала проф. Баннова І.М., послужили основою для відкриття в 2001 році нової спеціалізації «Моделювання швейних виробів». На цьому ж ґрунті виникла ідея відкриття підготовки спеціалістів за напрямом «Мистецтво», за спеціальністю «Дизайн», яка завдяки зусиллям зав. кафедри ТКШВ Славінської А.Л., за підтримки деканату і ректорату, стала реальністю.

Таким чином, у 2001 році на цю спеціальність проведено перший набір.

Нині на п’яти кафедрах факультету працює 47 одиниць професорсько-викладацького складу. З них 5 докторів наук і 36 кандидатів наук, доцентів, що складає 87% від загальної кількості викладачів.

З 2000 року факультет розпочав підготовку магістрів. З 2005 році на факультеті відкрита спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями «Технологія текстильних матеріалів, швейних та трикотажних виробів» і «Технологія взуття, шкіряних виробів і хутра». За 10 років існування цієї ради відбулося більш ніж 30 успішних захистів.

У 1996 році першим захистив докторську дисертацію наш вихованець, завідувач кафедри ТКВШ Либа В.П. З 1999 року він працював проректором з наукової роботи Мукачівського технологічного інституту, а з липня 2004 – завідувачем кафедри ТКВШ нашого університету. В 2004 році цей шлях повторила завідуюча кафедрою Славінська А.Л. У 2010 році захистив докторську дисертацію доцент кафедри хімії Кириченко В.І., а в 2013 році доцент цієї ж кафедри Карван С.А.

У 2010 році захистив докторську дисертацію доцент кафедри хімічної технології Мандзюк І.А.

Глибокої шани, щирої подяки заслуговують викладачі і співробітники, які віддали значну частину свого життя навчанню і вихованню студентської молоді, а зараз на заслуженому відпочинку. Та їх праця і по нині залишилась надбанням колективів. Серед таких слід назвати ст. викладачів Дубача В.С., Цимбалюк С.В., доцентів Іванову Т.О., Шаршова В.С., Міщенко Г.І., Непомнящего В.Ю., Брюхову І.Г., Велі-Уллу О.М., Калину В.М., Огороднік Г.М., Савчук Н.Г., Стоянову О.П., Тарасову Г.І., Прошину Н.В., Савчука М.П., Шаврову Л.О.,Корж Т.Є., Лозінську С.М., Степанову Л.С., Макаркіну А.Д., Пастушака М.О., Поліщук Н.С., Якимову Г.П., Кравцову Л.В., завідувача лабораторіями кафедри хімії Тимкову Г.С., ст. лаборантів Слободенюк Г.П., Кузьменчук Г.П., Стрілець В.Д. Добра і вічна пам’ять вченим, які своє життя поклали на вівтар науки і служили їй до останнього подиху – проф. Ганзюку Л.І., доцентам Бачинському Т.П., Гринькову Г.В., Круглову В.К., Таракановій Г.П., Шаршову В.С., Барану Б.А., Квашенку А.П.

Найтепліших слів подяки заслуговують ветерани університету, викладачі і співробітники, які близько 40 років трудяться в нашому колективі. Серед таких слід назвати Бегняк В.І., Кириченка В.І., Баннову І.М., Славінську А.Л.

Понад 45 випускників нашого факультету захистили кандидатські дисертації. Більша частина з них викладає на нашому та інших факультетах університету.

Науково‑дослідні роботи студентів і магістрантів займають призові місця у конкурсах студентських наукових робіт.

Починаючи із 2013 року щорічно на базі кафедри технології та конструювання швейних виробів проводиться Всеукраїнська науково‑практична інтернет-конференція молодих вчених та студентів «Ресурсозберігаючі технології легкої, текстильної і харчової промисловості».

У конференції беруть участь вищі навчальні заклади України.

Всього за 55 років факультет підготував понад 11000 кваліфікованих інженерів‑технологів. Нині на факультеті навчається 316 студентів денної і заочної форми навчання.

Відомий наш факультет і спортивними досягненнями. У складі команди університету наші студенти внесли вагомий вклад у перемоги на змаганнях різного рівня. На факультеті за час його існування підготовлено понад 50 майстрів спорту. Серед нинішніх спортсменів слід відзначити:

майстрів спорту з веслування Коваля Леоніда – чемпіона України, учасника Чемпіонату Європи, триразового золотого призера V літньої спартакіади України, члена національної збірної України; 

Гавриленка Анатолія – призера чемпіонату України, срібного призера молодіжних ігор України; 

Безкищенка Миколу – золотого призера V літньої спартакіади України; 

Дудар Тетяну, Труфанову Ірину; Слободян Наталію – бронзових призерів V літньої спартакіади України з гандболу. 

Наші студенти виборюють призові місця на Чемпіонатах України з веслування: Малашевська Ірина, Лісова Катерина, Пастушок Анатолій, Селецький Павло; з легкої атлетики: Ворончук Віра, Ворончук Любов; з самбо – Нікішов Олександр; з вільної боротьби – Ягронюк Павло, Кушнірук Максим, Маковей Наталія, Смоленська Альона, Мержук Артем, Анікін Іван; з фехтування Кукса Олена; зі спортивного туризму Поситько Костянтин; з регбі Харкевич Олександр; з волейболу Турик Максим, Станіславов Павло.

Кафедри тісно співпрацюють з підприємствами, організаціями, закладами та фірмами міст і областей України шляхом розробки рекомендацій щодо покращення їх діяльності на підставі угод про творчу співдружність і господарчих договорів. Інститут налагодив зв’язки з багатьма провідними навчальними та науковими закладами України.

Найсвідоміша студентська молодь і сама бере безпосередню участь в організації свого буття в нашому університеті, оскільки окремі студенти факультету є членами вченої ради ФТіД та вченої ради Хмельницького національного університету. Багато насущних проблем вирішується під час “круглих” столів-зустрічей з ректором ХНУ Сергієм Матюхом. А студентська рада факультету та студентська рада гуртожитку №5 – це ті енергетичні джерела, що постійно працюють, надихаючи всіх студентів на кращу самоорганізацію у навчанні, побуті, суспільно корисній праці та відпочинку.

Студенти факультету мають змогу проходити військову підготовку в Національній академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького або Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка і після 4-го курсу отримати звання офіцера.